دسته‌بندی نشده

آیا اندازه باتری مهم است؟

اندازه باتری ماشین مهم است چرا که یک باطری خودرو برای ارسال یک انرژی کوتاه اما قدرتمند برای راه‌اندازی موتور طراحی شده است. همچنین زمانی که موتور در حالت عادی نیست، به عنوان منبع تغذیه برای سیستم الکترونیک، سیستم‌های ایمنی و لوازم جانبی استفاده می‌شود.

 در هر خودرو، از جمله خودروهای الکتریکی، یک باطری 12 ولتی در یک فضای مشخص نصب می‌شود و با کابل‌های ضخیم و مقاوم اتصال داده می‌شود، و اندازه باطری ممکن است از آنچه فکر می‌کنید مهم‌تر باشد. باتری باید با موتور ماشین شما سازگار باشد تا بتواند به اندازه کافی انرژی برای روشن کردن آن تولید کند. اگر باتری برای ماشین شما خیلی کوچک باشد، ممکن است به اندازه کافی انرژی برای روشن کردن ماشین تولید نکند.

آیا اندازه باطری خودرو برای خودرو من مهم است؟

اگر شما یک باتری را در یک دستگاه کنترل از راه دور، یک پهپاد یا دستگاه دیگری که باطری‌های قدرتی استفاده می‌کند نصب می‌کنید، فقط در صورت استفاده از باطری‌های مناسب، کار خواهد کرد. به عنوان مثال، باطری‌های AA نمی‌توانند در جایگاه باطری‌های AAA قرار گیرند، و باطری 9 ولت نمی‌تواند در جایگاه باطری  CR2032  کار کند. هر چند تمام باطری‌های خودرو با ولتاژ 12 ولت عمل می‌کنند، اما خودروها با توجه به نیازهای الکتریکی مختلفی که دارند، فضای موجود برای باطری را دارند و نیازمند پایانه های راه‌اندازی هستند. اندازه باطری‌ها براساس معیارهای مشابه از جمله ابعاد فیزیکی، انواع پایانه‌ها و تنظیمات کلی گروه‌بندی می‌شوند.

چه اتفاقی می‌افتد اگر باطری نادرستی را در خودرو خود قرار دهید؟

اگر باطری اندازه نادرستی را انتخاب کرده‌اید، ممکن است به موارد زیر بر بخورید:

_ ناسازگاری فیزیکی: انتخاب یک باطری که عرض یا طول بیشتری دارد ممکن است به این معنا باشد که در سینی باطری جا نمی‌گیرد و نمی‌توان آن را به طور ایمن محکم کرد.

_ تماس با کاپوت: اگر باطری بیش از اندازه بلند باشد، ممکن است نگه‌دارنده باطری برای محکم کردن آن مناسب نباشد یا پایانه‌ها ممکن است با کاپوت تماس گرفته و قطبیده شوند.

_ کابل‌های باطری ممکن است به پایانه‌ها نرسند: اگر اندازه جهت پایانه‌های مورد نیاز باطری شما متضاد است، ممکن است کابل‌های منفی و مثبت به پست‌ها نرسند.

_ طراحی پایانه اشتباه: خودروی شما ممکن است نیاز به پایانه‌های کناری داشته باشد و با یک باطری با پایانه بالا کار نکند، یا بالعکس.

_آسیب به الکترونیک: اگر باطری را با پلاریته برعکس متصل کنید، می‌تواند به کامپیوترهای درون‌خودرویی را آسیب بزند، سیم‌کشی را بپزد یا سایر مشکلات الکتریکی جدی و گران قیمت ایجاد کند.

_ کمبود آمپراژ کرانکینگ: انتخاب یک باطری کوچک برای خودروی خود ممکن است بر کرانکینگ سرد تأثیر بگذارد زیرا انرژی ذخیره شده کافی برای راه‌اندازی موتور در هوای سرد وجود ندارد.

_ عمر باطری کوتاه‌تر: اگر باطری جایگزین شده، اندازه نادرست را داشته باشد، احتمالاً قابلیت شارژ مجدد صحیح را از شارژگر شما نخواهد داشت. این می‌تواند منجر به سولفاتاسیون شود که عمر مفید آن را کوتاه کند.

 

 

کدام باطری خودرو را بخرم؟

برای انتخاب اندازه درست، اندازه گروه BCI را که خودروی شما از کارخانه به آن مجهز شده است، تعیین کنید. این شماره را در چندین مکان می‌یابید:

  • روی برچسب باطری
  • در اطلاعات خدمات خودرو
  • در یک جدول اندازه گروه BCI

 

 

اگر باتری با اندازه اشتباه را در ماشین خود قرار دهید چه اتفاقی می افتد؟

باتری خیلی کوچک یا خیلی بزرگ نمی تواند به درستی در سینی باتری وسیله نقلیه شما قرار گیرد. اگر این اتفاق بیفتد، ماشین شما در معرض خطر خراشیدن کاپوت فلزی قرار می‌گیرد که به طور بالقوه باعث اتصال کوتاه، حتی آتش‌سوزی خودرو می‌شود.

حتی اگر از نظر فیزیکی در محفظه جا شود، یک باتری بزرگ ماشین آمپر های بیشتری را در حین کارکرد خودرو می کشد. سازندگان دقیقاً باتری های خود را با نیاز های برق خودرو مطابقت می دهند.

یک باتری بزرگ می تواند باعث شود دینام شما بیش از حد گرم شود و زودتر فرسوده شود. از آن طرف استفاده از باتری کم حجم در ماشین شما می تواند منجر به مشکلات استارت شود. یک باتری کم حجم ممکن است منبع تغذیه کافی برای لوازم جانبی ماشین شما نداشته باشد، حتی گوش دادن به رادیو برای مدت طولانی ممکن است باعث از بین رفتن باتری شما شود.

 

 

چگونه می دانید که چه اندازه باتری ماشین بخرید؟

اندازه گروه باتری خودروی شما را می‌توانید در بخش باتری کتابچه راهنمای مالک یا برچسب اندازه گروهی که در بالا یا کنار باتری قرار دارد، پیدا کنید. اگر دیگر به دفترچه راهنمای مالک اصلی خود دسترسی ندارید، می‌توانید برای تعیین اندازه گروه باتری مناسب برای خودروی خود، به راهنمای مرجع ارائه شده توسط نمایندگی‌ های محلی مراجعه کنید. همچنین می توانید برای بررسی اندازه باتری و وضعیت باتری وسیله نقلیه خود به نزدیکترین نمایندگی باتری مهجوری مراجعه کنید.

 

سخن پایانی

اگر مطمئن نیستید که اندازه مناسب باتری ماشین شما چیست، همیشه بهتر است با یک مکانیک مشورت کنید. آنها می توانند به شما کمک کنند تا اندازه مناسب باتری را برای خودروی خود پیدا کنید و مطمئن شوید که باتری به درستی نصب شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *