باطری

نکاتی درباره باتری خودرو

نکاتی درباره باتری خودرو

در سیستم خودرو های امروزی  که با پیشرفت تکنولوژی آنها هم پیشرفت کرده اند دارای مدار های الکتریکی هستند و برای کارکردن به انرژی و نیرو نیاز دارند که این نیرو میتواند از طریق باطری خودرو برای ذخیره نیرو انجام شود. باتری اتومبیل ها از اجزایی تشکیل شده اند که برای ذخیره انرژی از آنها استفاده می کند این باتری ها به گونه ای هستند که قابل شارژ هستند و به طور هم زمان با کارکردن ماشین آن هم شارژ می شود .

باتری از قطعات کم استهلاک و کم درد سر خودرو است که در شرایط آب وهوایی مناسب عمر مفید آنها حدود 4 سال است که  میتوان با نگهداری خوب از آن عمر آن را افزایش داد. اگر باطری خودرو خراب شد و درست کار نکرد ممکن است به قطعه های دیگر آسیب وارد کند .

باتری خودرو یکی از اجزای حیاتی و مهم در سیستم الکتریکی خودرو است. این باتری مسئول تأمین برق مورد نیاز برای راه‌اندازی خودرو، روشنایی، سیستم‌های الکترونیکی و تأمین انرژی در هنگام عدم کارکردن موتور است. به عنوان یکی از مهمترین اجزای خودرو، اهمیت نگهداری و مراقبت از باتری خودرو بسیار است. در ادامه، به برخی از نکات مهم درباره باتری خودرو اشاره خواهیم کرد:

 1. بررسی وضعیت باتری: به‌طور دوره‌ای وضعیت باتری خودرو را بررسی کنید. بررسی کنید که آیا باتری دارای خرابی، خوردگی، ترک، لغزش قطب‌ها یا نشتی است یا خیر. این بررسی به شما کمک می‌کند تا به مشکلات باتری خودرو در زمان وقوع آنها پی ببرید و اقدامات مناسب را انجام دهید.
 2. نگهداری و شارژ منظم: برای حفظ عمر طولانی باتری خودرو، نیاز است آن را به طور منظم شارژ کنید. بررسی کنید که آیا باتری به درستی شارژ می‌شود و مقدار بار آن در حد مطلوب است. همچنین، مراقب باشید که باتری به مدت طولانی خالی نشود، زیرا خالی شدن باتری به مرور زمان می‌تواند به خرابی آن منجر شود.
 3. تمیزی باتری: باتری خودرو باید همیشه تمیز باشد. پوشش کثیف و گرد و غبار می‌تواند به خودی خود باعث تخلیه سریع باتری شود. بنابراین، با استفاده از برس و پاک کننده مناسب، باتری را تمیز کنید و از تجمع گرد و غبار و رطوبت در نزدیکی باتری جلوگیری کنید.
 4. کنترل میزان الکترولیت: در باتری‌هایی که الکترولیت قابل تعویض دارند، میزان الکترولیت را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تکمیل کنید. مطمئن شوید که میزان الکترولیت در داخل سلول‌های باتری به حداکثر و حداقل مناسب میزان است.

5. نگهداری در شرایط مناسب: در صورت عدم استفاده طولانی مدت از خودرو، باتری را از خودرو جدا کرده و در یک محیط خشک و خنک نگهداری کنید. در صورت نیاز، باتری را به طور دوره‌ای شارژ کنید تا به طور کامل خالی نشود.

وظیفه باتری خودرو چیست؟

وظیفه اصلی باتری خودرو تامین انرژی خودرو برای روشن شدن یا همان استارت زدن خودرو است .

همچنین ذخیره نیرو برای استفاده چراغ ها و تمامی لامپ های داخل ماشین است برای بخش مولتی مدیا و بخش های دیگر خودرو که به برق نیاز دارند هم  باتری وظیفه خود را انجام میدهد.

ظرفیت  ذخیره باتری

ظرفیت ذخیره باطری خودرو یعنی مقدار انرژی الکتریکی که در باطری خودرو قابل ذخیره سازی است. این ظرفیت به واحد کیلووات-ساعت (kWh) اندازه گیری می‌شود و نشان دهنده حجم انرژی است که باتری می‌تواند در یک زمان مشخص تأمین کند.

ظرفیت باطری خودرو بستگی به نوع باتری مورد استفاده و نیازهای خودرو دارد. باتری‌های خودرو معمولاً از نوع باتری‌های لیتیوم یون، نیکل-فلز هیدرید یا سرب-اسید با قابلیت ذخیره انرژی مختلفی تولید می‌شوند.

باتری‌های لیتیوم یون معمولاً در خودروهای الکتریکی و هیبریدی استفاده می‌شوند. ظرفیت باتری این خودروها معمولاً بین ۲۰ تا ۱۰۰ کیلووات-ساعت است. این باتری‌ها به دلیل داشتن چگالی انرژی بالا و وزن کم، قادرند به طور مداوم انرژی الکتریکی را تأمین کنند و به خودرو قدرت و محدوده رانندگی بیشتری بدهند.

باتری‌های نیکل-فلز هیدرید و سرب-اسید معمولاً در خودروهای سواری با موتور احتراقی استفاده می‌شوند. ظرفیت باتری این نوع خودروها معمولاً کمتر از باتری‌های لیتیوم یون است و معمولاً در محدوده ۵ تا ۲۰ کیلووات-ساعت قرار دارد.

مقدار ظرفیت باتری خودرو تأثیر بسیاری بر روی عملکرد خودرو دارد. باتری با ظرفیت بالاتر قادر است مسافت بیشتری را طی کند و توانایی شارژدهی کافی را داشته باشد. با افزایش ظرفیت باتری، زمان شارژ و دوره عمر باتری نیز تأثیر می‌پذیرد. بنابراین، طراحان خودرو به مواردی مانند وزن، فضا، کارایی و هزینه در انتخاب ظرفیت باتری برای خودرو توجه می‌کنند.

انواع باتری ها

 1. باتری‌های لیتیوم یون (Li-ion): باتری‌های لیتیوم یون به دلیل داشتن چگالی انرژی بالا، وزن کم، طول عمر بلند، شارژ سریع و عدم نیاز به نگهداری خاص، به طور گسترده در خودروهای الکتریکی و هیبریدی استفاده می‌شوند. آن‌ها قابلیت انتقال بالایی دارند و می‌توانند توان بالا را به صورت پیک در اختیار خودرو قرار دهند.
 2. باتری‌های سرب-اسید (Lead-Acid): باتری‌های سرب-اسید از جمله قدیمی‌ترین و متداول‌ترین انواع باتری‌های خودرو هستند. آن‌ها قابلیت ارائه جریان بالا را دارند و به خوبی با شرایط پایین و بالای دما سازگار هستند. این باتری‌ها عمدتاً در خودروهای با موتور احتراقی استفاده می‌شوند.
 3. باتری‌های نیکل-متال هیدرید (NiMH): این نوع باتری‌ها جایگزینی برای باتری‌های سرب-اسید بوده‌اند و در خودروهای برخی هیبریدی و الکتریکی استفاده می‌شوند. آن‌ها قابلیت ذخیره انرژی بالا و عمر طولانی را دارند، اما چگالی انرژی آن‌ها کمتر از باتری‌های لیتیوم یون است.
 4. باتری‌های پلیمری یون لیتیوم (Li-Po): این نوع باتری‌ها از تکنولوژی لیتیوم یون استفاده می‌کنند، اما با ساختاری پلیمری و بارز بودن ظرفیت چگالی انرژی و قابلیت انعطاف بالا. آنها برای کاهش وزن و فضای مورد نیاز در خودروهای الکتریکی کوچک و موبایلی مناسب هستند.

هر نوع باتری دارای ویژگی‌ها و مزایا و معایب خاص خود است و انتخاب نوع باتری مناسب براساس نیازها و محدودیت‌های خودرو، مهم است.

باتری ماشین

آموزش باتری به باتری کردن خودرو

باتری‌کردن خودرو به معنای شارژ دادن باطری خودرو است. برای انجام این عملیات به صورت صحیح، مراحل زیر را می‌توانید دنبال کنید:

 1. اطمینان حاصل کنید که خودرو در حالت خاموش (راه‌اندازی نشده) باشد. اگر خودرو روشن است، آن را خاموش کنید.
 2. بررسی کنید که محدوده اطمینان باتری به حداقل ۱۲ ولت (برخی خودروها ممکن است به ۱۳ یا ۱۴ ولت نیاز داشته باشند) رسیده باشد. در غیر این صورت، نیاز به شارژ دادن باتری خواهید داشت.
 3. باتری شارژر را با باطری خودرو متصل کنید. توجه داشته باشید که قطب مثبت (+) و قطب منفی (-) صحیح باشند. عموماً قطب قرمز برای مثبت و قطب سیاه برای منفی استفاده می‌شود. اما در برخی خودروها ممکن است رنگ‌ها متفاوت باشند. در صورت تردید، به دستورالعمل خودروی خود مراجعه کنید.
 4. برق شارژر را روشن کنید و پیروی از دستورالعمل‌های مربوط به شارژر خود داشته باشید. برخی از شارژرها دارای گزینه‌های خاصی برای شارژ باطری خودرو هستند، بنابراین از دستورالعمل هر شارژر استفاده کنید.
 5. شارژ باتری را ادامه دهید تا به مدت زمان مورد نیاز باطری خودرو برای شارژ کامل. معمولاً این زمان می‌تواند چند ساعت طول بکشد، بنابراین صبور باشید و از دستورالعمل شارژر پیروی کنید.
 6. بعد از اتمام شارژ، شارژر را خاموش کنید و از باطری خودرو جدا کنید. مطمئن شوید که قطب‌ها را به ترتیب صحیح جدا کرده‌اید.
 7. بررسی کنید که باتری دارای بار کافی برای راه‌اندازی خودرو است. در صورت لزوم، می‌توانید با استفاده از یک تستر باتری، وضعیت بار باتری را بررسی کنید.

در نهایت، بعد از شارژ کردن باطری خودرو، می‌توانید خودرو را راه‌اندازی کنید و از باتری شارژ شده برای تأمین نیازهای برقی خودرو استفاده کنید.

قیمت و خرید باطری خودرو

باید دقت  کنید که باتری که خریداری میکنید از قیمت  مناسب و متناسب با کیفیت محصول باشد و بهترین نوع باتری را متناسب با خودرو خود خریداری کنید در سایت باتری با ما  میتوانید انواع باتری های خودرو را  با قیمت و کیفیت مناسب خریداری کنید و از خدمات ارسال آن بهره مند شوید.

نکات فوق به شما کمک می‌کند تا باطری خودرو را در شرایط بهتری نگهداری کنید و عمر طولانی‌تری از آن ببرید امیدواریم این مقاله برای شما مفید واقع شده باشد و توانسته باشیم شما را در مورد نکاتی درباره باطری خودرو راهنمایی کرده باشیم .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *